< Όλα τα θέματα

Παντελής απουσία των υπηρεσιών του Δήμου απ’τα πάρκα κι έλλειψη φροντίδας του αστικού πρασίνου.

Είμαι κάτοικος της συνοικίας της Αστυθέας και διαμένω πέριξ της πλατείας Υψηλάντη.Στο συγκεκριμένο πάρκο εδώ και πολλά χρόνια(ακόμη κι απ’τη προηγούμενη Δημοτική Αρχή),παρουσιάζονται σημάδια εγκατάλειψης τα οποία είναι κάτι παραπάνω απο εμφανή!Γκαζόν στα παρτέρια ξεραμένο(έχει απομείνει το χώμα),θάνοι και δέντρα τα οποία εμφανίζονται «άρρωστα» έως και ξεραμένα ή στη καλύτερη περίπτωση,αφρόντιστα και πέραν όλου αυτού του συνόλου που αποτελεί μεγάλο κρίμα για την εικόνα αλλά και πιο ουσιαστικά & κυριολεκτικά για τη «ζωή» που δίνουν στη γειτονιά,τη κακή έως κι αντιαισθητική εικόνα συμπληρώνουν οι βρώμικοι κι αφρόντιστοι κοινόχρηστοι χώροι ακόμη και στο υπόλοιπο μισό της πλατείας που αποτελείται απο παιδική χαρά ή και γύρω απ’αυτή!!Η κατάσταση στα οικονομικά του Δήμου ή η έλλειψη προσωπικού ή επαγγελματικού εξοπλισμού αντιμετώπισης,δε μπορεί ν’αποτελεί άλλοθι για τη κάκιστη κι απαράδεκτη κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει σχεδόν όλα τα πάρκα και οι πλατείες του Δήμου(πέραν της συγκεκριμένης).Τα οποία πάρκα και πλατείες,ανέκαθεν αποτελούσαν το σήμα κατατεθέν του Χαιδαρίου,που δίνουν πνοή ,ζωή κι ένα αισθητικό κάλλος που δε συναντάς συχνά εντός αστικού ιστού.. Ζητώ απ΄τις αρμόδιες αρχές και φορείς του Δήμου,περισσότερη ευαισθησία και δουλειά για τη βελτίωση της κατάστασης,οφείλουν να ΄ναι συνεπείς κι εμείς σα δημότες απαιτούμε να βιώνουμε σ’ένα αξιοπρεπές περιβάλλον για το οποίο θα ‘μαστε όλοι υπερήφανοι….

Προσθέστε το σχόλιό σας Εάν θέλετε να καταχωρίσετε νέο αίτημα πατήστε εδώ

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

FEEDBACK